آمادگی های قبل آزمایش
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵
بهداشت براي همه
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵

برای کدامیک از تستهای آزمایشگاهی باید ناشتا بود؟

آزمایش خون برای کنترل مشکلات بدن انجام می شود. بیشتر افراد نمی دانند که برای کدام یک از آزمایشها نیاز است که ۱۲ یا ۲۴ ساعت ناشتا باشند. اگر به شما توصیه شده که از خوردن پرهیز کنید و نوشیدنی به جز آب ننوشید، این تست نیاز به ناشتایی دارد. در زیر به آمادگی

لازم برای چند تست خونی شایع اشاره می شود:

 

تست تری گلیسیرید (TG)

 

تست تری گلسیرید میزان لیپید یا چربی را در خون اندازه گیری می کند. تری گلیسیریدها مسئول ذخیره چربی در سلولها هستند. تری گلیسیریدها آزاد می شوند تا انرژی را در بدن بین غذاها تامین کنند. در صورت مصرف کالری بیشتر از حد مورد نیاز روزانه، تری گلیسیرید در بدن انباشته می شود و ریسک بیماری قلبی را افزایش می دهد. تست تری گلیسیرید باید در حالت ناشتا با شرایط زیر انجام شود:

 

– شما نمی توانید هیچ چیز برای ۱۲ تا ۱۴ ساعت پیش از آزمایش میل کنید.

 

– آب تنها مایعاتی است که می توانید در حال ناشتایی بنوشید.

 

– برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است شب را ناشتا باشید و صبح اول وقت تست تری گلیسیرید را انجام دهید.

 

– ۳ روز قبل از آزمایش از نوشیدن نوشابه های الکلی پرهیز کنید.

 

– در صورتی که از مکمل های ویتامینی استفاده می کنید، ۲۴ ساعت قبل از آزمایش آنها را نخورید.

 

– در صورتی که داروهای دیگری مصرف می کنید، با پزشک خود در مورد لزوم استفاده یا قطع آنها مشورت کنید.

 

– بهتر است رژیم غذایی فرد، ۳ هفته قبل از آزمایش ثابت بوده باشد.

 

تست کلسترول (Chol)

 

تست کلسترول یا پروفایل لیپیدی یا پنل لیپیدی برای اندازه گیری سطح کلسترول در خون استفاده می شود. از آنجا که بالا بودن کلسترول در خون علایمی ایجاد نمی کند، آزمایش خون تنها راه پی بردن به مقدار کلسترول است. کلسترول بالا باعث ایجاد پلاک در عروق و شریان ها و منجر به بیماری های قلبی می شود. برای آزمایش کلسترول بهتر است فرد ناشتا باشد.

 

– برای انجام این آزمایش، باید از خوردن مواد غذایی و نوشیدن مایعات به جز آب برای ۹ تا ۱۲ ساعت پیش از آزمایش خودداری شود.

 

– خوردن مقدار زیاد غذاهای حاوی کلسترول بالا مثل تخم مرغ و گوشت قرمز، دو هفته قبل از آزمایش، می تواند باعث بالا رفتن سطح کلسترول در خون شود.

 

– برای نتایج بهتر لازم است رژیم غذایی طبیعی دو عفته پیش از آزمایش داشته باشید.

 

– برای آزمایش HDL، نیاز به ناشتایی وجود ندارد.

 

آزمایش قند (گلوکز)

 

آزمایش قند میزان قند یا گلوکز را در خون اندازه گیری می کند. سه نوع آزمایش برای اندازه گیری قند خون جهت تشخیص دیابت وجود دارد. اولین و شایع ترین آزمایش، آزمایش گلوکز ناشتا می باشد. آزمایش گلوکز غیر ناشتا و آزمایش گلوکز ۲ ساعت پس از غذا نیز در موارد خاص توسط پزشک تجویز می شود.

 

– میزان بالای گلوکز نشان دهنده احتمال وجود دیابت یا استعداد ابتلا به آن است. همه ی افرادی که دیابت دارند اغلب تحت آزمایش منظم گلوکز خون برای اطمینان از کارساز بودن درمان قرار می گیرند.

 

– ۸ تا ۱۲ ساعت پیش از آزمایش گلوکز ناشتا نباید چیزی میل کنید یا نوشیدنی به جز آب بیاشامید.

 

– کافئین می تواند جواب ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است ۲۴ ساعت قبل از آزمایش تا حد امکان کافئین مصرف نکنید.

 

– ناشتایی در شب و انجام آزمایش در ابتدای صبح می تواند نتیجه بهتری داشته باشد زیرا ناشتایی در شب به علت خواب بودن آسان تر است.

 

– بهتر است از جویدن آدامس قبل از آزمایش خودداری گردد. آزمایش گلوکز غیر ناشتا در هر ساعتی از شبانه روز می تواند انجام شود.

 

– آزمایش قند ۲ ساعته، ۲ ساعت پس از اتمام صرف صبحانه انجام می گیرد. صبحانه بهتر است شبیه صبحانه ای باشد که فرد هر روز به صورت معمول مصرف می کند و فعالیت  فرد نیز مثل همیشه باشد.

 

– در موارد خاص پزشک دستور آزمایش قند را پس از صرف نوشیدنی حاوی مقدار مشخص قند می دهد که در این صورت نمونه خون در حالت ناشتا و معمولا ۱ یا ۲ ساعت پس از صرف نوشیدنی مذکور گرفته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *